Ç Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamları

Çabuk parlayan çabuk söner : Bazı insanlar hak etmedikleri halde, yasa ve kurallara uymadan önemli mevkilere, makamlara çok kısa zamanda gelirler. Tesadüfen ve hak edilmeden elde edilen şeyler insanın elinden gene aynı hızla çıkar.

Çağrılan yere erinme (arınma), çağrılmayan yere görünme : İnsanlar davet edildikleri yerlere gitmelidirler. Gitmekle kişi, nezaketini ve inceliğini göstermiş olur. Çağrılmayan yere gitmek ise yüzsüzlük ve arsızlık olur.Çalışmak ibadetin yarısıdır : İbadet kişiyi kötülüklerden korur, iyilik yolunda ilerletir. Çalışmak, ibadet kadar değerlidir.

Çalma elin kapısını, çalarlar kapını : Başkasına kötülük yapan kişi, aynı kötülüğü bir gün kendisi de görür.

Çam sakızı çoban armağanı : İnsanlar birilerini sevindirmek, mutlu etmek için hediye verirler. Bu hareket insanları mutlu eder, onları birbirlerine yakınlaştırır. Küçük de olsa gönülden verilen armağanlar, pek çok pahalı hediyeden daha kıymetlidir.

Çanakta balın olsun, Bağdat’tan (Yemen’den) arı gelir : Elindeki malın iyi ve değerli ise müşteri bulmakta zorlanmazsın. Nerede olursan ol, alıcılar çok uzakta da olsa gelip seni bulurlar.

Çıkmadık canda umut vardır (Çıkmadık candan umut kesilmez) : Hayat devam ettiği sürece bir umut hep vardır.

Çiftçiye yağmur, yolcuya kurak, cümlenin muradını verecek Hak : Allah herkesin gönlüne göre verir, yeter ki insan istemesini bilsin.

Çingene’ye beylik vermişler, önce babasını asmış : Kişiye ağırliğinı kaldıramayacaği yetkiler ya da diğer insanların hareketlerine müdahale gerektiren görevler verildiginde, en yakınlarındakilere bile zarar verirler.

Çivi çiviyi söker : Oldukça güçlü ve etkili şeylerin üstesinden, en az onlar kadar güçlü şeylerle gelinir.

Çobansız koyunu kurt kapar : Koruyucusu olmayan kişi veya toplumları düşmanlar kolaylıkla yok eder.

Çocuğa iş buyuran, ardınca kendi gider :Çocuk verilen her işi beceremez, bu yüzden çocuğa iş veren kişi çocuğun peşinden gitmek zorunda kalır. Hatta emir veren kişi, o işi kendi yapmak zorunda kalır.

Çocuk düşe kalka büyür : Çocuk yürümeye başladığı sırada sık sık düşer, paniğe kapılmamalıyız. Anne, baba, çocuğun canı yanıyor diye üzülmemelidir.

Çocuktan al haberi : 1. Çocuk gizlilik kavramından haberdar değildir. Bu sebeple başkasının duyması istenmeyen, sır olarak kalması gereken şeyleri çocuğun yanında konuşmaktan kaçınılmalıdır. 2.Büyükler bazı konuları, kendi işlerine geldiği gibi anlatabilirler. Çocuklar ise olduğu gibi anlatırlar, gerçeği söylerler.

Çoğu zarar, azı karar : Her şeyin kendine göre bir ölçüsü vardır. Bu ölçünün üzerine çıkmak fayda yerine zarar getirir. En doğrusu kararında bırakmaktır.

Çok bilen çok yanılır : İnsan ne kadar çok şey bilirse bilsin, bilmediği şeylerin de olabileceğini unutmamalıdır. Çok bildiği için kendine çok güvenen insan, bilmediği konulara da karışır ve hata yapar.

Çok koşan çabuk yorulur, çok kazanan hiç yorulmaz : Kazanmak için koşup yorulmak değil, aklı iyi kullanmak gerekir. Kişi akıllıca davranırsa, işlerini zorlanmadan yapar.

Çok mal (para) haramsız, çok laf yalansız olmaz : İnsanlar çok konuşursa içinde mutlaka yalan dolan sözler de vardır.Çok malı olan ise emek harcayarak bunları elde etmesi bir ömür süreceği için, içinde haksız yolla kazandığı mallar da vardır.

Çok naz aşık usandırır : 1. Kişinin kaprislerine yakınları bir süre katlanabilirler. Ama bu naz devam edecek olursa etrafındakileri bıktırır, uzaklaştırır. 2 .Nazın fazlası aşığı sevdiğinden uzaklaştırır.

Çok okuyan değil, çok gezen bilir : Kişi ne kadar çok okusa da, bazen insanın kendi görüp yaşadığı olaylar daha çok bilgi sahibi yapar.

Çok yüz buldu, arsız oldu : Kendisine gösterilen hoşgörüden yararlanma yoluna gidip şımarmak, hoşa gitmeyen davranışlarda bulunmak.