O Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamları

Oğlan anası kapı arkası, kız anası minder kabası : Gelin kaynana pek anlaşamaz, gelin kaynananın evine gelmesini istemez, gelirse de resmi davranır, içtenlikle hizmet etmez. Eğer annesi konuk olarak gelirse onu çok iyi ağırlar.

Oğlan dayıya, kız halaya çeker : Erkek çocukların dayıya, kız çocukların halaya benzediğine inanılır.Oğlanınki oğul balı, kızınki bahçe gülü : Dedeler ve büyükanneler, torunlarını erkek ise oğul balı, kız ise bahçe gülü diye severler.

Okumuşun ekmeği koynunda : Bilgili, çalışkan kimseler işsiz kalmaz.

Olacakla öleceğe çare bulunmaz : Dini inanca göre insanın alnına yazılan mutlaka başa gelir. Başa gelebilecek olan ölüm veya insanı üzecek, zarara uğratacak bir olay olabilir. Eğer bunların başa gelmesi yazılmışsa önlenmesi imkansızdır.

Olmaz olmaz deme, olmaz olmaz : Hayatta hiç olmayacak dediğimiz olaylar, hiç beklemediğimiz şekilde karşımıza çıkabilir.

Olsa ile bulsayı ekmişler, yer ile yuf bitmiş (Olsayı bulsaya vermişler, hiç doğmuş) : Sadece umut ederek, hayal ederek isteklerimizi gerçekleştiremeyiz, isteklerimizi gerçekleştirmek için çalışmak, çabalamak gerekir.

Oynamasını bilmeyen kız ‘Yerim dardır.’ demiş, yerini genişletmişler ‘Yenim dar’ demiş : Bir işi yapmak istemeyen ya da o işi yapamayacağını düşünen kişi, türlü bahaneler uydurur.