Ü Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamları

Üç göç bir yangın yerini tutar : Birkaç kez taşınmak zorunda kalanın eşyaları yangın görmüşcesine zarara uğrar.

Üç kuruşluk eşeğin, beş kuruşluk sıpası olur : Değersiz bir kimsenin veya makinenin verimi de buna göre olur.Üçlenmemiş eken, olmamış biçer : Bir işin gerçekleşmesinin belirli koşulları vardır. Bunlar yerine getirilmeden, o işe başlanırsa olumlu sonuca ulaşılamaz.

Üremesini bilmeyen köpek (it), sürüye kurt getirir : 1. Beceriksiz kişi, iyilik yapayım derken zarara yol açar. 2. Konuşmasını bilmeyen kişi, hem kendinin hem de çevresinin başını derde sokar.

Ürüyen köpek ısırmaz : Bağırıp çağırarak çevresini korkutmaya çalışan kimseden kötülük gelmez. Onların kötülüğü sözdedir, sözden ileri gitmez.

Üşenenin oğlu kızı olmamış : Tembel kişi, hayatı boyu hiçbir şeyin sahibi olamaz.

Üzüm üzüme baka baka kararır : Her zaman bir arada bulunan veya arkadaşlık eden kişiler, birbirlerinden huy kaparlar, böylece birbirlerine benzemeye başlarlar.

Üzümü (üzümünü) ye bağını sorma : Yararlanılan şeyin nereden geldiğinin önemi yoktur, ‘boş ver, yararlanmaya devam et’ anlamında kullanılır.

Üzümün çöpü var, armudun sapı var : Her şeyin kendine göre küçük kusurları, olumsuz yanları vardır. Bunlara bakıp güç beğenir olmak insanı ümitsizliğe düşürür, mutsuz eder. Küçük kusurları dert edip mutsuz olmak yerine, güzellikleri görüp mutlu olmaya çalışmak gerekir.