Z Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Kısa Anlamları

Zaman sana uymazsa sen zamana uy : Çevresi, zamanın koşulları kişiye uymuyorsa, kişi kendini zamana ve çevresine uydurmalıdır.

Zararın neresinden dönülse kardır : Zarar edilen bir işi sürdürmenin bir anlamı yoktur; o iş sürdürülmemelidir. Böylece daha çok zarar etmekten kurtulmuş olunur.

Zengin arabasının dağdan aşırır, züğürt düz ovada yolunu şaşırır : Zengin kişi, para gücüyle güçlükleri yener ve her türlü işini gördürür. Fakir kişi, parasızlık nedeniyle en kolay işi bile başaramaz.

Zengin kesesini döver, züğürt dizini : Zengin kimse, güç bir durum karşısında hemen parasını ortaya koyar ve doğabilecek olan en kötü sonucu bile önleyebilir. Yoksul kimse ise, böyle bir durum karşısında çaresiz kalır ve kıvranıp durur.

Zenginin gönlü oluncaya kadar, fakirin (fukaranın) canı çıkar : Zenginlerin yoksullara yardımı bazen çok gecikir ve yoksullar bundan faydalanamaz hale gelir.

Zenginin malı, züğürdün çenesini yorar : Birinin zenginliği üstüne çene çalıp yorulmak, anlamsız ve faydasız bir konuşmadır.

Zeytin dededen, incir babadan kalmalıdır : Bazı ürünlerin kaliteli ve bereketli olması için, uzun süre ekip biçilmesi gerekir.

Zırva, tevil götürmez : Saçma, mantıksız sözler nasıl yorumlanırsa yorumlansın, mantığa uygun hale getirilirse de hiçbir değer taşımaz.

Zor oyunu bozar : Başkasını oyuna getirmek, hile yaparak karşısındakini aldatmak isteyen bir kimsenin girişimi, zor görünce bozulur.

Zora dağlar dayanmaz : İnsan zor demez, azmeder ve sabırla çalışırsa, önüne çıkan bütün engelleri aşabilir.

Zorla güzellik olmaz : Baskı ile yaptırılan hiçbir şeyden hayır gelmez. Çünkü baskı ve güzellik bir arada olamaz. Bu yüzden hiç kimseyi istemediği bir şeyi yapmaya veya kabul etmeye zorlamamak gerekir.

Zurnada peşrev olmaz, ne çıkarsa bahtına : Rastgele yapılan, plansız programsız işlerde yöntem ve kural aranmadığı için, sonucun iyi mi, kötü mü olacağı şansa bağlıdır. Bunu böyle kabul etmek gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.